Oh what a beautiful morning, oh what a wonderful day…. Men det var i Oklahoma…
Det var en sång som jag hörde ofta då jag var barn… Längesen jag hörde den senast, men i mitt bröst känns den så verklig och jag brukar ha den kvar i mitt huvud under frukosten och även en bit in på förmiddagen sådana här dagar som idag.
Det känns lite som en skymf att dra ner rullgardinen då vi går till sängs men östersolen är oerhört krävande, där den sticker oss i ögonen tidiga morgnar. Även om man har stängda ögon då man sover, klarar inte mina ögonlock att förneka den obarmhärtiga pockande solen. Jag vänder mig i sängen, försöker att somna en stund till men nej… Det känns som man ligger i rampljus… Så ner med rullgardinen i östrefönstret på kvällen…
Vi sprang på känt folk i ICA-affären i måndags. Helsingborgare. Blev en kväll med skåningar i stugan. En av dem hade varit här tidigare, men de andra två var det premiär för. Då de steg ur bilen hörde jag hur en av dem drog efter andan och sökte efter ord… Ja, sa jag. – Här e´så grannt att de´gör rent ont i ögonen… Ett uttryck som jag lärt mig här uppe i Tärnafjällen, men det är så beskrivande. Då man bara står handfallen, överväldigad av vad man ser.
Nickande, fortfarande ordlös kände jag att jag hade hennes fulla förtroende att ge naturen runt oss denna eloge…. Och efter en stund sa hon: hade jag haft denna stuga på detta läget, hade jag aldrig åkt hem till Skåne….
Vi har nu varit här en hel vecka. Tiden rusar häruppe också. Men vi har hunnit installera oss ordentligt. Vattenpumpen monterad allt vatten indraget till både hus, dusch och ladan där jag har tvättmaskinen. Har hunnit tvätta en maskin också. Myggtältet är uppsatt. Och en grillafton med skåningarna är avverkad. Igår hade vi gående kaffebjudningar. Med kort mellanrum hade vi kaffegäster gånger två, så nu är det tid att sticka till affären och handla lite jäst och vetemjöl. Ja ja – jästen ska vara till vetebröd.
Någon har frågat hur jag klara isoleringen häruppe. Om jag får lappsjuka… Men jag fixar det. Vern, en bridgekompis i London frågar mig varje dag om – ”the still stills bubble?” The still är en förkortning av ”destillery” destilleringsapparat. Han är övertygad att jag har min egen lilla ”separator” häruppe i stugan. Och Flute i Bombay har diskuterat fotbollsmatcher med mig, och frågat vilket lag jag håller på… Har förklarat för honom att Frankrike får min support sedan Sverige och Island föll ur. Min favoritpartner på webben är ju fransman, så… Att de ser på fotboll därborta i Indien! Kevin i Australien föredrar rugby. Jag tycker det är en sport som mest liknar en osportslig sport. Och varje dag utom tisdagar spelar jag en bridgeturnering med en dam borta i Austin Texas. Men vi två diskuterar inte fotboll. JaMiE från Sydafrika struntar i fotbollen, vill bara spela bridge…. Så min lappsjuka är inte så djup….
Detta världsomspännande nätverk…. Ja ja ja, jag vet att jag är tokig. Men det roar mig att vara tokig…
Brukar tänka på mina föräldrar som tyckte att televisionen var en enorm teknisk uppfinning. De menade att nu hade utvecklingen nått sin kulmen. Och den första gången vi såg Eurovision!! Vi satt klistrade framför TV-apparaten.
Men de hann aldrig höra tals om mobiltelefoner. Däremot minns jag en gång min mor sa, att det skulle komma en tid då man inte kunde svara i telefon förrän man kammat håret! Då hon sa det, uttalade hon det som om det vore en utopi…. Jag brukar visserligen dra fingrarna igenom, håret en snabb ”kamning” då jag hör Vicky pingla mig på Skypen. Hon bor borta i Saskatchewan i Kanada. Och vi brukar ibland tjattra lite om vad som händer runt om oss. Men om vi har ”tousled hair” (rufsiga i håret) bryr vi oss inte om. Det finns mer allvarliga saker som vi tar hänsyn till.
Nej nu får jag sluta tjattra här. Ska till affären. Och fick just ett mail från froggy, min fransman att finalen skulle firas med en flaska mousserande plus en ostbit. Annars brukar han säga att jag alltid dricker aquavit och äter sill…. Men nu är vi överens att han väljer menyn, och fermented herring,(surströmming) vill han inte ha…. Vill hälsa en trevlig helg.
Bitte
Trevlig helg önskar jag er också. Det blir inget Melodikryss för vår del. Jag har lovat se till att äldsta barnbarnet kommer till sina fotbollsmatcher i morgon. Det är Åhus Beach fotboll för hela slanten. 5 matcher var det hon skulle vara med i, lite mat mellan varven behöver hon nog få i magen också. Lycka till med bridgen och krysset så hörs vi en annan dag.
Margareta
Ja, det är fantastiskt vackert där uppe i vårt avlånga land!
Jag brukar dra en stilla undran om vad vi klarar oss utan idag, men inte om tio år. Själv hade jag en mardröm om att jag gått hemifrån utan min mobil. Den känslan var inte nådig!