nedtecknade minnen och berättelser

Televisionen

I mitten av femtiotalet blev det allmänt omtalat att man kunde se television, likadant som man hörde gubbarna i radio kunde man även se dem i en apparat som benämndes television. Jag minns att man drömde om detta hemma. Framförallt var det sport man kunde få se i sitt eget vardagsrum. Våren 1958 blev det än mer talat om det för VM i fotboll gick i Sverige. Att åka runt till Göteborg och Stockholm för att se matcherna var det nog ingen som funderade på. Det var framförallt min far och min bror Rune som var intresserade av sport, så även dessa två som var pådrivande att en televisionsapparat skulle inhandlas. Sagt och gjort.

Vi blev genast intressanta för släkt och vänner att hälsa på. Vårt kaffekonto ökade troligen avsevärt för jag minns att det var kaffekalas ganska ofta hemma i storarummet. Ena dagen var det Putt och Ingeborg med sina två barn Bengt och Christer. Sen dök Greta och Valter upp. Petter (Pittor) och Ingeborg kom för att se. Det var en tid då en ensam hemmakväll började vara något sällsynt.

Vad tittade man då på? Jo här i Hälsingborg kunde vi fortfarande inte se svensk TV så vi tittade på  den enda danska kanal som fanns att se. Men vi blev duktiga på det danska språket, och framförallt blev vi mästare på de danska räknetermer. Femoghalvfjärs, toog halvfems osv. Vad vi lärde oss!

Sen denna fantastiska fotbollsturnering som gick av stapeln en sommar som var en av seklets varmaste och vackraste. Givetvis sändes den i eurovisionen så att även Danmark kunde sända den. Och givetvis var TV-soffan fullsatt då finalmatchen Sverige -Brasilien gick av stapeln. Blev ombedd att gå hän till Börjes conditori på O.D.Krooksgatan för att inhandla kaffebröd till eftermiddagskaffet. Jag minns inte vad klockan var men det var mitt på blanka eftermiddagen. Då jag kom ut på de soliga gatorna var det tyst som i graven. En spöklik tystnad så att jag blev riktigt rädd. Skönt att komma inomhus igen. Detta är vad jag minns av införskaffandet av televisionsapparat. Men så småningom fick vi möjlighet att se svensk TV. Lördagskvällarna framför radion med olika underhållnings-program t.ex. Karusellen, Lilla Fridolf och jag blev nu ett minne blott.

Föregående

Tvårumslägenhet, lyxigt

Nästa

Strumpan på spisen

2 kommentarer

  1. margareta lantz

    Hej! 1958 kommer jag också ihåg. Moster Stina och morbror Knut hade skaffat televisionsapparat. Och min mamma var fotbollsintresserad. Alltså gick vi till moster och tittade. Vad jag kommer ihåg är att ”tänk om Sverige vinner, vad stort det kommer att bli”. När sen Sverige förlorade, kändes det skönt, för då kunde det förbli som vanligt.
    Ha det och kram på dig
    Margareta

  2. Sara

    Vad kul att höra fler minnen! Mina två största TVminnen är den första TVn jag minns som man fick gå fram och banka på då och då när ljudet försvann – tror den var svartvit. Och sedan när färgTVn brann upp preciiiis innan Ivanhoe skulle börja, mitt i en Edvard Persson-film. Ett svårt trauma jag knappt kommit över än. Och ja, jag sover fortfarande gott till Ivanhoe varje år! =OD

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Drivs med WordPress & Tema av Anders Norén